Акне - лікувати чи саме пройде?

Вугрова хвороба (акне) та акнеподібні дерматози, зокрема розацеа і демодикоз, посідають провідні місця за поширенням серед хронічних захворювань шкіри людини.

Що таке акне?

Звичайно, в переважній більшості дані захворювання зустрічаються у підлітків та молодих людей. Однак простежується також тенденція зростання рівня захворюваності на акне та акнеподібні дерматози (розацеа, демодикоз) серед осіб зрілого віку.

До того ж, зараз виявляють нові клінічні форми акневугрову висипку інфекційного та паразитарного походження, з додатковими ендокринними патогенетичними ланками, а також нові форми акнеподібних дерматозів, провокованих різними чинниками, зокрема:

 • фізичними,
 • медикаментозними,
 • харчовими,
 • індивідуальними особливостями способу життя.

Дані захворювання хоч і мають різну етіологію, але їм властиві подібні ознаки:

 • локалізація висипки,
 • хронічний перебіг,
 • висока резистентність до лікування,
 • виникнення косметичних вад,
 • дефектів шкіри,
 • вплив на психосоматичний стан.

Вугрова хвороба посідає 1 місце в структурі косметологічної патології та 3 за частотою звертання до дерматолога.

Захворювання здебільшого має тяжкий клінічний перебіг із формуванням стійких висипань на шкірі.

Серед внутрішніх факторів впливу на розвиток вугрової хвороби визначають:

 • розлади ендокринної,
 • імунної,
 • нервової,
 • судинної системи,
 • системи гемостазу,
 • гіперфункцію та гіперсекрецію сальних залоз.

Водночас гіперсекреція шкірного сала є головним наслідком високого рівня андрогенів у крові, а також високої чутливості до них сальних залоз. Паралельно зі збільшенням кількості шкірне сало стає густішим і його вихід на поверхню шкіри ускладнюється. Відбувається закупорення вивідних протоків сальних залоз густим шкірним салом та злущеними роговими лусочками. Це призводить до застою шкірного сала, а через це мікроби, котрі живуть в ньому, активізовуються і викликають запалення шкіри.

Часто схильність до вугрів має спадковий характер.

Акне найчастіше з’являються на шкірі обличчя, грудей, спини і передпліч. Через локалізацію вугрової висипки на відкритих ділянках шкіри та хронічний перебіг дерматозу з частими рецидивами, нерідко з формуванням глибоких елементів висипки та постакне (пігментації, рубців), у хворих виникають психоемоційні розлади з розвитком депресивних станів, що значно знижує їх працездатність і соціальну активність та якість життя в цілому.

Чи потрібно лікувати вугрі?

Ми часто чуємо таку думку: акне лікувати не потрібно, вугрі самі пройдуть із віком. Частково із цим твердженням можна погодитись, якщо мова йде про юнаків з легкою формою акне. Але якщо висип виникає у віці старше 18 років, то тут надія на самостійне одужання без наслідків невелика. Також, якщо вугрів багато, вони великі, болючі, то існує значний ризик, що без лікування вони залишать після себе сліди у вигляді рубців та пігментацій. Тому рекомендується звернутися за допомогою до спеціалістів, щоб вибрати оптимальну тактику лікування для конкретної ситуації.

Лікування вугрової хвороби має бути комплексним процесом, в результаті якого повинно відбутися зменшення фолікулярного гіперкератозу, пригнічення продукції шкірного сала, створення несприятливих умов для розмноження бактерій, зменшення проявів постакне (розширених пор, плям, рубців на шкірі). 

Важливою умовою для успішного лікування вугрової хвороби також є дотримання дієти і нормалізація процесу травлення. 

Лікар після огляду може порекомендувати дообстеження (лабораторні та інструментальні методи дослідження, консультації суміжних спеціалістів за необхідності). І лише після цього призначить індивідуальне лікування як для зовнішнього застосування, так і пероральні препарати. Також можуть виконуватися фізіотерапевтичні, апаратні, ін’єкційні (мезотерапія) методи лікування акне та постакне. 

Головне – вчасно розпочати адекватне лікування згідно рекомендацій лікаря, на початковому етапі захворювання. Тоді результат настане швидше і прояви постакне будуть виражені менше, з якими потім так важко боротися.

Будьте здорові!

Зв'язатися з нами

Для отримання безкоштовної консультації по телефону і отримання більш конкретної інформації скористайтеся формою зворотного зв’язку. Наші фахівці зв’яжуться з вами в самий найближчий час!

Наші Партнери